• czech language
  • english language

15.-18. května

Svět knihy Praha 2014
20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home


Kompletní doprovodný program v pdf (k 31. 3. 2014) zde

Aktuální verzi programu můžete prohledávat zde

Sestavte si svůj vlastní program po přihlášení zde

Programová témata

Každoročně vypisovaná programová témata veletrhu jsou inspirována aktuálním zájmem čtenářů o dílčí literární žánry i situací v rámci mezinárodního knižního trhu a literární scény.

V letošním roce nabízíme jako rámcové programové bloky:

Odraz historie v literatuře

- historická literatura, jež je součástí edičního profilu mnoha nakladatelství

- ve spolupráci s časopisem Index on Censorship a se zahraničními partnery proběhne debata věnovaná vývoji literatury v postkomu-nistických zemích po pádu Berlínské zdi v rámci udílení ceny Jiřího Theinera (pátek 16. 5. od 16.00 v Literárním sále).

Čteme jedním dechem II. - Fantasy & Sci – fi

- další díl obsáhlejší programové části věnované nejčtenějším žánrům je připravován ve spolupráci s Akademií fantasy, sci-fi a hororu, časopisy Pevnost a XB-1. Jeho součástí budou čtení, výstavy, debaty i kolektivní prodejní místo nakladatelů, jejichž profil je věnován především tomuto tématu. Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce.

Kolik podob má kniha?

- v době, kdy se dynamicky vyvíjí formát knih, chceme pořady i výstavami upozornit na vývoj knižního designu v historickém průřezu až po digitalizaci tisku a využití moderních technologií po elektronické a audio-vizuální zpřístupnění literárních textů. Návštěvníci se mohou těšit na rozšířenou expozici antikvářů s výstavou věnovanou dílu Ladislava Sutnara v levém křídle paláce.

Vaříme s knihou

- v letošním se roce se opět můžete těšit na prezentace kuchařů a autorů kuchařek ve foyer Průmyslového paláce.

Výročí v roce 2014

- rok 2014 je rokem významných výročí historických událostí i životních dat významných literárních osobností, jež budou připomenuty v rámci pořadů doprovodného festivalu.

Historická výročí: 100 let od počátku 1. světové války, 75 let od zahájení 2. světové války, 25 let od pádu Berlínské zdi a Sametové revoluce, 15 let od vstupu ČR do NATO, 10 let od vstupu ČR do EU.

Výročí významných osobností: Bohumil Hrabal (100 let od narození), Jiří Kolář (100 let od narození), Jan Zábrana (30 let od úmrtí). Jejich dílo připomenou pořady i výstavy přímo na veletrhu i večer ve městě (např. v Divadle Viola).

 

Informace o konkrétních pořadech budeme doplňovat.